skip to Main Content

Leander Crews at HRR 2017

Follow this page to get details of all our club and composite crews racing at Henley this year,  updated every day during Regatta week, with race reports by Francis Highton and photography by Robert Treharne Jones.

Click on the hyperlinks to go direct to an event or simply scroll down the page.

Grand Challenge Cup
Remenham Challenge Cup
Thames Challenge Cup
Stewards’ Challenge Cup
Women’s Fours
Visitors’ Challenge Cup
Queen Mother Challenge Cup
Princess Grace Challenge Cup
Prince of Wales Challenge Cup
Fawley Challenge Cup
Silver Goblets & Nickalls’ Challenge Cup
Diamond Challenge Sculls
Princess Royal Challenge Cup

Grand Challenge Cup

Leander and Newcastle Univ. (1)
B: Oli Cook (Oxford Univ.) 5: Adam Neill
2: Tom Ford 6: Jacob Dawson
3: Cameron Buchan 7: James Rudkin (Newcastle Univ.)
4: Callum McBrierty S: Lance Tredell (Cambridge Univ.)
Cox: Henry Fieldman Coach: Jurgen Grobler

 

Remenham Challenge Cup

Leander (13)
B: Elizabeth Horne 5: Sara Fletcher
2: Kate Griffiths 6: Anna Fairs
3: Sara Locke 7: Anna Porteous
4: Abi Armstrong S: Sky Ritchie
Cox: Claudia Russell Coach: Mark Banks

 

Leander and Univ. of London (14)
B: Annie Withers (Oxford Brookes) 5: Jo Wratten
2: Sara Parfett (Univ. of London) 6: Katherine Douglas
3: Anastasia Chitty 7: Fi Gammond
4: Rebecca Chin (Agecroft) S: Rebecca Shorten (Imperial College)
Cox: Erin Wysocki-Jones Coach: James Harris

 

Thames Challenge Cup

Leander (50)
B: Tom Wiblin 5: Jonathan Cameron
2: Paddy George 6: James Fox
3: Harry Higginbottom 7: Chris Ray
4: Callum Johnson S: Bertie Woodward-Fisher
Cox: Sam Royston Coach: Ted Bainbridge

 

Stewards’ Challenge Cup

Leander and Griffen (196)
B: Matthew Benstead (Griffen) 3: Charles Elwes
2: Tom Digby S: Sholto Carnegie
Coach: Pete Shepherd

Women’s Fours

Leander (205)
B: Elizabeth Horne 3: Anna Porteous
2: Anna Fairs S: Sky Ritchie
Coach: Mark Banks

 

Visitors’ Challenge Cup

Leander (223)
B: Barney Stentiford 3: Sam Twine
2: Finn Stevenson S: George Rossiter
Coach: Matt Beechey

 

Visitors’ Challenge Cup
Leander and Thames (224)
B: Richard Clarke 3: Oscar Bird (Thames)
2: Ed Gleadowe S: Harvey Kay
  Coach: Karl Reid

Queen Mother Challenge Cup

Prince of Wales Challenge Cup

Prince of Wales Challenge Cup
Leander ‘A’ (315)
B: Harry Leask 3: Harry Glenister
2: Rowan Law S: Andy Joel
Coach: Ross Hunter

Fawley Challenge Cup

Silver Goblets & Nickalls’ Challenge Cup

Diamond Challenge Sculls

Princess Royal Challenge Cup

ENDS

Back To Top