skip to Main Content

GB Crews in Korea 2013

Tangeum Lake, Chung-ju, Korea, 25 August – 1 September 2013

Event

Crew

Result

M8+
Men’s eight
B: Dan Ritchie
2: Tom Ransley
3: Alex Gregory
4: Pete Reed
5: Mo Sbihi (Molesey)
6: Andy Triggs-Hodge (Molesey)
7: George Nash (Molesey)
S: Will Satch
C: Phelan Hill
 GOLD
M4x
Men’s quadruple scull
B: Graeme Thomas (Agecroft)
2: Sam Townsend (Reading Univ.)
3: Charles Cousins
S: Peter Lambert
BRONZE
M4-
Men’s four
B: Nathan Reilly-O’Donnell (UL)
2: Al Sinclair
3: Scott Durant (Oxford Brookes)
S: Matt Tarrant (Oxford Brookes)
5
M2x
Men’s double scull
B: Matt Langridge
S: Bill Lucas (London)
9
M2-
Men’s pair
B: Oliver Cook (UL)
S: James Foad (Molesey) 
 7
M1x
Men’s single scull
B: Alan Campbell (Tideway Scullers)  4
LM4-
Lightweight men’s four
B: Adam Freeman-Pask (Reading Univ.)
2: Will Fletcher
3: Jono Clegg
S: Chris Bartley
BRONZE
LM2x
Lightweight men’s double scull
B: Richard Chambers
S: Pete Chambers
 BRONZE
W8+
Women’s eight
B: Beth Rodford (Gloucester)
2: Zoe Lee (Sport Imperial)
3: Sarah Cowburn
4: Mel Wilson (Imperial College)
5: Jess Eddie (London)
6: Lou Reeve
7: Katie Greves
S: Olivia Carnegie-Brown (Oxford Brookes)
C: Zoe de Toledo
4
W4x
Women’s quadruple scull
B: Ro Bradbury
2: Tina Stiller (Tees)
3: Monica Relph
S: Lucinda Gooderham (Sport Imperial)
 9
W2x
Women’s double scull
B: Frances Houghton
S: Vicki Meyer-Laker
 4
W2-
Women’s pair
B: Helen Glover (Minerva Bath)
S: Polly Swann
 GOLD
W1x
Women’s single scull
B: Vicky Thornley 7
LW2x
Lightweight women’s double scull
B: Kathryn Twyman (Wallingford)
S: Imogen Walsh (London)
4
LM2-
Lightweight men’s pair
B: Sam Scrimgeour (Imperial College)
S: Mark Aldred (London)
BRONZE
LM1x
Lightweight men’s single scull
B: Jamie Kirkwood 8
LW1x
Lightweight women’s single scull
B: Ruth Walczak (Molesey) BRONZE
LTA4+
Para-rowing mixed coxed four
B: Pam Relph
2: Naomi Riches (Marlow)
3: James Fox (UL)
S: Oliver Hester (Henley)
C: Oliver James
 GOLD
AM1x
Para-rowing men’s single scull
B: Tom Aggar (Royal Docks) 4
Back To Top